Pintxos ya da Pinchos: İspanyol Mutfağı Seçmecesi

Pintxos ya da Pinchos: İspanyol Mutfağı Seçmecesi
Pintxos ya da Pinchos: İspanyol Mutfağı Seçmecesi

İspanyol mutfağının ülkesine yakışır ateşli parçalarından biri; Pinchos ya da Katalanların ve Baskların yazdığı gibi Pintxos… Birçoklarına göre “kanepe” dense de dizayndaki benzerlik dışında bunlar, kanepeden daha komplikeler. Bazılarında ekmeğin (baget ekmeği) üstünde kalan kısımlar, gurme restaurantlarda ara sıcak olarak ikram edilebilecek kalitede.

Türkiye’deki kanepe anlayışı düşünülür ise pincho’ların üzerindekileri; birçok balık restaurantında bulamayacağımız deniz ürünleri ve sosları, çok nadir bulabileceğimiz gurme peynirler, leziz sosisler (kıyma ve baharat bazlı diyebiliriz, nişasta ve sakatat ağırlıklı olmayan) ve domine etmekten ziyade farklı tat veren taze baharatlar ile tanımlayabiliriz. Aslında bu noktada taptığım Türk Mutfağına sitem ediyorum. Bu kadar leziz, çeşitli ve taze deniz mahsulleri ile geldiğimiz nokta genel itibariyle ızgara ve kızartmadan öteye gidemediği için pincho’ların üzerindeki lezzetleri kıskandım çokça…

Pintxos ya da Pinchos: İspanyol Mutfağı Seçmecesi

Pincho’lari İspanya’da herhangi bir barda dahi bulabilirsiniz. Çoğunlukla içkinin yanına atıştırmalık olarak servis ediliyorlar. Genellikle bira veya kırmızı şarapla yenilse de size tavsiyem bir değişiklik yapıp “cava rosat” ile denemeniz.

Bazı tapa’lar kadar (tapas) adını duyurmamış olsalar da sokakta yürürken vitrininde ya da bistrosunda pinchos gördüğünüz bara girmemek için kendinizi ikna etmeniz zor olacaktır.

Not: Konuya ilgi duyanlarınız olur ise sonraki yazılarımda birkaç basit Pinchos tarifi paylaşabilirim.

 

Önerilen makaleler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.